Autor:
Tartu observatoorium

FM-Trace

Metsaökosüsteemide majandamise, kasvu ja looduslike häiringute ilmingute tuvastamine kosmosest mõõdetud spektraalsest signatuurist

Metsmaal leiduvate ökosüsteemide inventeerimine ja pidev seire on alus jätkusuutliku metsamajanduse kavandamiseks ja metsakorralduse otsuste elluviimiseks. Sateliidipiltide ja aerolaserskaneerimise aegridade põhjal puistute takseertunnuste hindamisemeetodite arendamine on projekti FM-Trace põhieesmärk. Metsa kasv ja häiringud (kahjustused, raied) jätavad oma jälje kosmosest mõõdetud spektraalsele signatuurile, mõjutavad mikrolainete peegeldumist ja kujundavad lennukilidarite abil saadud kolmemõõtmelisi punktipilvi.

Metsatakseerimise käigus mõõdetakse tavaliselt puutüvesid, kuid metsa kohalt mõõdetud kaugseiresignaali kujundavad peamiselt võrastik ning võrade taustale jääv alustaimestik. Projektis FM-Trace kasutame kaugseireandmete tõlgendamiseks proovitükkidel tehtud mõõtmisi, kiirguslevi ja metsakasvu mudeleid, mis kokku ühendatuna moodustavad metsa digitaalse kaksiku. Sellise süsteemi üheks kasutusalaks on avaandmetele tuginev riiklik uut tüüpi statistiline metsainventuur.

Projekti ülevaade Eesti Teadusinfosüsteemis ETIS.

Partnerid: Eesti Maaülikool

Algus: 01.01.2024
Lõpp: 31.12.2028

Eelarve: 384 800
Rahastaja:  SA Eesti Teadusagentuur

 

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!